پرجم و شعار سال جمهوری اسلامی ایران - دانشکده علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شوشتر بنر دانشکده علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شوشتر

Shushtar Faculty of Medical Sciences

fa-IRen-US
X

History of Shoushtar University of Medical Sciences

دانشکدهعلوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شوشتر به عنوان تنها مرکز عالی آموزش علوم پزشکی شهرستان در حال فعالیت می‌باشد. دانشکده‌ای که با تلاش و کوشش وصف ناپذیر دست اندرکاران و مسئولین آن قرار است آینده آموزشی/درمانی روشنی را برای مردم منطقه رقم بزند.

 

 
historical background

در سال‌های ۱۴۱ تا ۱۷۱ میلادی، دانشگاه گندی شاپور در حومه شوشتر که مهمترین و بزرگترین شهر منطقه در آن دوران بود (روستای شاه آباد / 35 کیلومتری شمال غرب شوشتر و 25 کیلومتری جنوب شرق دزفول کنونی) به فرمان شاپور اول ساسانی بنا شد. البته فعالیت رسمی و مهم این مرکز در سال‌های ۳۱۰ تا ۳۷۰ میلادی یعنی زمان شاپور دوم آغاز شد که در کنار علوم دیگر، عمده فعالیت آن پزشکی بود که تا ۶۰۰ سال مهم‌ترین کانون پزشکی خاورمیانه بود. بعد از فتح ایران توسط اعراب مسلمان، متأسفانه مرکز پزشکی گندی شاپور به بغداد منتقل گشت.

 

 
New formation

در سال ۱۳۵۸ و هم‌زمان با همایش " کمک‌های اولیه و " که در شهر زیبای شوشتر برگزار گردید قرار بر این بود که در چند شهر کشور از جمله شوشتر و جهرم، دانشکده پزشکی ایجاد شود که متأسفانه به دلیل عدم وجود بعضی از امکانات فعالیت‌های شوشتر به نتیجه نرسید. تا اواسط سال ۱۳۸۸ و با توجه به مصوبه هیات دولت مجدداً درخصوص تأسیس دانشکده علوم پزشکی شوشتر فعالیت‌هایی شروع، که منجر به ایجاد دانشکده پرستاری و ارتقا آن به دانشکده علوم پزشکی و در نهایت استقلال آن گردید.